SIKÇA SORULAN SORULAR

Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Cv 'lerinizi word ( .doc , docx ) veya .pdf olarak ekleyebilirsiniz.
- Vesikalık fotoğrafı olmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

İşe Alım Süreci

Süreç, boş kadroların ve/veya insan kaynağı ihtiyacının belirlenmesi ve onaylanması, başvuruların değerlendirilmesi, adayların belirlenmesi, görüşme yöntemi, sonuçların duyurulması, terfi ve atama faaliyetlerini kapsamaktadır.
Aday bilgi bankasında hazır bulunan başvurular İnsan Kaynakları Biriminde pozisyonun gereklilikleri doğrultusunda incelenir. Profil ve özgeçmiş değerlendirmesinden geçen adaylar ilk görüşmeye davet edilir. İlk görüşme, adayın eğitim, deneyim ve kişisel özelliklerinin irdelendiği, kişi hakkında genel bilgilerin edinildiği ve temel gerekliliklerin değerlendirildiği genel bir görüşmedir. İlk görüşmede olumlu bulunan aday ikinci görüşmeye davet edilir.
Başvurulan pozisyonun gerektirdiği bilgi, deneyim ve beceriler doğrultusunda kişinin teknik, teorik tüm bilgi ve deneyimleri kapsamlı bir şekilde ele almak üzere fonsiyon yönetici ile birlikte adayla ikinci görüşme yapılr. Görüşmeler sonucunda pozisyona uygun bulunmayan adaylara bilgilendirme yapılır. Adayların özgeçmişleri farklı pozisyonlarda değerlendirilmek üzere aday bilgi bankasında saklanır. İşe alınması uygun görülen adaya İnsan Kaynaklarının Birimi tarafından önerilen pozisyona ilişkin iş teklifi sunulur.

Staj Politikamız

Şirketimizde her yıl yaz stajeri olarak üniversite öğrencilerine staj yapabilme imkanı sağlanmaktadır.

Nisan- Mayıs aylarında İnsan Kaynakları Birimi tarafından tüm bölümlerin stajer talepleri alınır. Gelen talepler doğrultusunda faks, e-mail, web sitesi, yazılı dilekçe ile başvurmuş öğrenciler arasından değerlendirme yapılır ve stajerler ilgili bölümlere yerleştiriler.

Adınız ve Soyadınız :

E-mail Adresiniz ( zorunlu ) :

Cep Telefonu Numaranız ( zorunlu )

Pozisyon Seçiniz

Cv Yükle